© 2014-2016  Алексей Шершнёв

 

Использование любых материалов сайта допустимо только при наличии ссылки на www.shershnyov.com

персональный сайт

© 2014-2016 Персональный сайт Алексея Шершнёва

 

 

При использовании материалов сайта размещение гиперссылки http://shershnyov.com - обязательно!

 
 

Соціальний проект «Біотех-реабілітація поранених» лікує травми кісток кінцівок за допомогою біотехнологій

Журнал «Вісник ТСО України», випуск №1 (17) 2015

Олексію, розкажіть, будь ласка, як Ви запроваджували проект «Біотех-реабілітація поранених»?

 

Наша компанія від початку спеціалізована для роботи у сфері регенеративної медицини. Для цього у свій час було придбане багатомільйонне обладнання для біолабораторії. Мета цього напрямку – розвивати та використовувати клітинні технології у лікування широкого спектру захворювань та травм. Так вийшло, що більшість наших співробітників, які зараз задіяні в проекті, раніше працювали у донецькому Інституті невідкладної  та відновної хірургії ім. В.К. Гусака – а це величезний успішний досвід використання клітинних технологій в ортопедії-травматології. Дивлячись на заповнені пораненими бійцями військові шпиталі, де медики ледве встигають долати запальні процеси, я вирішив використати наші можливості для допомоги постраждалим. Вважаю, що посильна допомога країні у важкі часи – це обов’язок кожного.

 

Звісно, наше лікування складне та затратне, але ми маємо всі необхідні потужності для лікування та досвідчених спеціалістів. Постало питання: як зробити таке лікування безоплатним для поранених?  У цьому нам допоміг «Народний проект» в особі Давід Арахамії, який взяв на себе забезпечення коштів для оплати роботи групи фахівців та закупівлі витратних матеріалів. Ми сконцентрувалися  саме на кістках кінцівок (стегно, гомілка, стопа, плече та передпліччя) – ці травми цілком можливо лікувати в наших умовах.

 

Так проект запрацював. Ми вирішили відзразу: щоб максимально плідно використати технічні та  інтелектуальні можливості, братися за найскладніші випадки – коли ніяка інша технологія не дає ефекту. Це переважно ті люди, яких, зазвичай, відправляють на протезування за кордон, або роблять ампутацію в Україні. Але що таке ампутація – це зламана доля та скорочене життя, а навіть самий високотехнологічний протез не зрівняється зі справжньою кісткою.

У вересні минулого року стартував проект «Біотех-реабілітація поранених», що допомагає пораненим в зоні АТО швидко відновити кістки після важких травм, використовуючи власні клітини пацієнта. Проект забезпечує лікування поранених  у найскладніших випадках – коли пораненому загрожує ампутація та інвалідність.

 

Організатори проекту – Всеукраїнський центр волонтерів «Народний проект» та інноваційна медична компанія ilaya, яка нещодавно стала офіційним партнером ТСОУ. Про особливості отримання такої допомоги та  вражаючі результати лікування розповів засновник проекту, генеральний директор компанії ilaya Олексій Шершньов.

Наше суспільство доволі консервативне. Чи не важко було «пробивати дорогу» новим технологіям?

 

Так, спочатку наш проект на шляху до поранених зустрів багато скепсису. Адже про клітинні технології в Україні ще мало хто чув крім самовідданих науковців. А наукова спільнота завжди дещо закрита від громадськості. У багатьох громадян панує стереотип, нібито високі технології – це не про Україну. Проте небайдужі волонтери намагаються вхопитися за будь-яку можливість допомогти своїм підопічним бійцям. І не дарма: не зважаючи на те, що кістка повністю відновлюється протягом кількох місяців, попередні результати нашого лікування вразили навіть самих запеклих скептиків.

 

На чому основане лікування у рамках проекту «Біотех-реабілітація поранених» та як воно виконується?

 

В основі лікування за допомогою клітинних технологій лежить унікальна можливість стовбурових клітин людини перетворюватися у клітини інших тканин. Наше завдання – виділити ці тканини з організму людини та в лабораторних умовах «змусити» їх утворити фрагмент потрібної нам тканини – кісткової. Оскільки, отриманий матеріал є аутологічним, тобто «рідним» для організму пацієнта, він швидко заміщує втрачену ділянку кісткової тканини, утворюючи монолітну кістку.

 

Лікування складається з двох головних етапів: забір клітинного матеріалу та основна хірургічна операція. Зокрема, стовбурові клітини пацієнта лікарі отримують шляхом пункції червоного кісткового мозку з крила клубової кістки, а клітини кісткової тканини отримують з гомілки. Потім поранений повертається додому, або продовжує лікуватися в установі, де був раніше. Основна операція з використанням клітинно-тканинного матеріалу проводиться, зазвичай, через  5-6 тижнів після забору клітин – саме такий час потрібен для того, щоб у біолабораторії виростити з клітин пацієнта цілісний фрагмент, готовий для введення у місце дефекту кістки.

 

Але це – у кращому випадку. Часто буває, що між цими двома етапами потрібно провести цикл маніпуляцій для «наведення ладу» у місці травми – вирівнювання осі кістки, репозиція відламків, видалення змертвілих тканин або осколків снаряду та інше. Все це проводиться в умовах операційної з високою стерильністю, що виключає ризик ускладнень.

Розкажіть, будь ласка, детальніше про результати вашого лікування.

 

Першими пораненими, які пройшли лікування з використанням клітинних технологій у рамках нашого проекту, стали три постраждалих: мирна мешканка Краматорська, 46-річна Наталія, та солдати Збройних сил України 36-річний Віктор та 26-річний Сергій. Гарні результати їх лікування помітні вже через 1,5 місяці після основної операції.

 

Наталія отримала численні травми, унаслідок розриву снаряду поряд з її будинком. Найскладнішою проблемою стало пошкодження лівої плечової кістки з дефектом до 5 см. Такий дефект не відновлюється традиційними методами та загрожує повною втратою функції руки. Місцевий лікар порекомендував жінці звернутися по допомогу до нашого проекту – він давно знає нашого ортопеда-травматолога як гарного практика у сфері біотехнологій. Лікування Наталії ми почали на початку жовтня, а

вже у грудні побачили  перші результати за допомогою рентгену – є всі ознаки зрощення аутологічного клітинно-тканинного матеріалу з плечовою кісткою.

 

Кулеметник Віктор був поранений у липні, унаслідок танкового обстрілу під Луганськом. Він поступив до нас у жовтні з багатоуламковим переломом п’яткової та таранної кісток. За словами нашого ортопеда-травматолога, замість п’яткової кістки бійця,  фактично була «каша». Ми провели остеосинтез на стопі та застосували клітинні технології. На отриманому нещодавно рентгенівському знімку ми бачимо активні процеси зрощення. Лікарі сподіваються, що вже влітку хлопець зможе відкласти милиці.

 

Сергій – навідник. Його підрозділ зазнав нахабного обстрілу з автомату під Горлівкою – стріляли бойовики, що під’їхали на машині під білим прапором. Сергію прострілили плечову та променеву кістку. Ми взялися за обидві травми: на плечовій кістці виконали остеосинтез, а значний дефект променевої кістки замістили за допомогою клітинного матеріалу. Зараз на знімках спостерігаємо активне утворення кісткової тканини на місцях травм!

А скільки, приблизно, коштує таке лікування поранених?

 

Для наших поранених цих питань не існує. Від них нам потрібно лише одне – бажання одужати. Кошти – це питання виключно медичного центру ilaya. Як я вже казав, зі свого боку, ми забезпечуємо оригінальну технологію, яка більше ніде в світі не використовується, інноваційне обладнання та професіоналізм лікарів. Тому ми проводимо лікування за собівартістю, яка може становити 100-200 тис. гривень – всі ці кошти нам перераховують меценати через портал «Народного проекту». Для цих меценатів ми публікуємо звіти та деталізацію рахунків – цю інформацію можна переглянути на сторінках наших бійців.

 

Кого ви берете на лікування та як отримати вашу допомогу?

 

Допомогу в рамках проекту «Біотех-реабілітація поранених» можуть отримати всі постраждалі у ході бойових дій на Сході – як бійці, так і мирні мешканці.

 

Якщо людина має травми кісток та бажає лікуватися у нас, потрібно заповнити анкету на порталі http://bio-tech.shershnyov.com/. У цій анкеті описується випадок, прикріплюються фото травми та рентгенівські знімки. Отримана інформація розглядається лікарями, і, якщо наша допомога доцільна, –  лікарі проводять огляд пораненого. Потім, наш ортопед-травматолог розробляє схему лікування, і з цього моменту ми збираємо кошти та надаємо допомогу.

 

Виходячи з унікальних можливостей стовбурових клітин та вашої технології, можна лікувати ще багато травм та захворювань?

 

Так. Клітинні технології мають великі перспективи, адже регенерація клітин потрібна практично при будь-якій травмі чи хворобі. Зараз ми концентруємося на подоланні важких травм. Тому другий соціальний проект компанії ilaya, який ось-ось почне надавати допомогу – це «Банк шкіри. Лікування опіків».

У рамках цього проекту буде проводитись лікування опіків для постраждалих у зоні АТО. ilaya забезпечує необхідний клітинний матеріал, а саме – формує резерв клітин для банку шкіри. Цей резерв може бути використані для відновлення 24 м² шкіри у короткий термін – а це, приблизно, 25 постраждалих з опіками до 40%.

 

Безпосередньо лікування опіків буде проводитися у Київському міському опіковому центрі – ця установа має всі необхідні умови для лікування опіків, а куратором лікування є головний лікар опікового центру, досвідчений комбустіолог Анатолій Воронін.  

 

Олексію, дякуємо Вам за цікаве інтерв’ю! А що б Ви хотіли сказати нашим читачам?

 

У першу чергу, хочу висловити щиру подяку героям, які захищають нашу землю. Ваша мужність вражає, вона сильніша за будь-яку зброю! Також хочу подякувати «Народному проекту» - нашим партнерам які забезпечують необхідні кошти на лікування бійців!

 

Наш проект завжди відкритий для постраждалих, яким потрібне лікування, та тих, хто піклується про поранених.  Звертайтеся до нашого проекту по допомогу,  не залишайте поранених, навіть якщо вони втратили надію на повернення здоров’я.

 

А найголовніше – закликаю усіх діяти та вірити у краще, єднатися заради спільного добробуту!

Якщо ми сьогодні використаємо всі свої здібності та можливості – завтра здійсняться наші мрії про щасливу та мирну країну!

 

Джерело